مرکز تخصصی جغرافیای تاریخ اسلام

کوه ثور

      

پیامبر اکرم (ص) در نخستین ساعات شب از خانه خارج شد. با آن‌که مسیر یثرب از شمال مکّه بود، برای فریب مشرکان، به سوی جنوب روانه شد تا در فرصتی مناسب راه یثرب را پیش گیرد. در چنین شرایطی یکی از معدود مسلمانان باز مانده از هجرت، یعنی ابوبَکْر بن ابی‌قُحافه با رسول‌خدا (ص) همراه شد. آن دو به سوی غاری در کوه ثَوْر رفته و در آن پنهان شدند.

کوه ثور

ثَوْر یا ثَوْر اَطْحَل کوهی است معروف در جنوب مکّه (اندکی مایل به سوی شرق) که حدود پنج کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و با پیکره‌ای تقریباً گرد، فضایی حدود ده هزار کیلومتر مربع را اشغال کرده است. اجزای این کوه را ده قله تشکیل می‌دهد که بلندترین آن‌ها قامتی در حدود 755 متر دارد.

تنوع رنگ‌هایی هم‌چون نقره‌ای، طلایی، زغالی و مرمری به این کوه ـ که از اطراف به روشنی دیده می‌شود ـ جلوه‌ای دیگر داده است.

به گفته برخی، اسم این کوه برگرفته از نام ثَوْر بن عَبْدمَناة بن أَدّ بن طابِخة بن إلیاس بن مُضَر بن نِزار بن مَعَدّ بن عَدْنان است که در آن‌جا زاده شد، برخی دیگر نیز احتمال داده‌اند که شباهت تقریبی این کوه به گاو ـ چنان‌چه از جنوب به آن نگاه شود ـ در نامگذاری آن نقش داشته‌است.  

گنجایش غاری که در این کوه قرار دارد به گونه‌ای است که دو یا سه نفر به راحتی می‌توانند در آن پنهان شوند.اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی