انجمن تاریخ پژوهان، با همکاری گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، جلسه نقدی بر کتاب اطلس تاریخ اسلام (اثر موسسه اطلس تاریخ شیعه) برگزار کرد. این جلسه در روز پنج شنبه 28 دی ماه 1391، در ساختمان انجمن های علمی حوزه علمیه قم، واقع در بلوار جمهوری اسلامی، برگزار شد.

ناقدین جلسه دکتر اصغر منتظر القائم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن الویری و حجت الاسلام والمسلمین حسین مرادی نسب به نقد و بررسی کتاب اطلس تاریخ اسلام (به مدیریت ابوالفضل بنائی کاشی) پرداختند.

 شرح کامل خبر:

ابتدا حجت الاسلام والمسلمین بنایی رئیس موسسه اطلس تاریخ شیعه و حجت الاسلام والمسلمین جمالی سرگروه جغرافیای این جلد درباره تاریخچه، مزایا و ضرورت های فعالیت های موسسه خصوصا این اثر توضیح دادند.

سپس اساتید تاریخ به بررسی و نقد این کتاب پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی نسب استادیار پژوهشکده حوزه و دانشگاه اولین ناقد بود که ضمن بیان تعریفی از مفهوم اطلس و گستره مفهومی آن پیشنهادهایی برای تهیه اطلس هایی در حوزه های گوناگون مطرح کرد که با تلفیقی از مفاهیم و تصاویر مرتبط راه را برای فراگیری سریع فراهم می سازد. آنگاه ضمن تجلیل از اطلس تاریخ اسلام به عنوان اولین اثر تولید شده توسط شیعیان در این باره آن هم با بهره مندی از محققان حوزوی ، کار را شایسته تقدیر دانست ولی برخی اغلاط چاپی و شکلی را شایسته اصلاح در چاپ آینده معرفی کرد.

سپس دکتر منتظر القائم رئیس گروه تاریخ دانشگاه اصفهان با طاقت فرسا خواندن تهیه و چاپ اینگونه آثار و تقدیر از نویسندگان به نقد مبسوط این اثر پرداخت که نشان از مطالعه دقیق و مو به موی کتاب داشت. ایشان علاوه بر اشکال شکلی به اطلس به جهت کثرت یا تکرار برخی عکس ها، مواردی از اشکالات علمی این اثر را برشمرد.

اشکالات ایشان در سه حوزه بود؛ یک نقد علمی مطالب: نقد برخی دیدگاه های مطرح شده در کتاب که با تحقیقات ایشان یا تحقیقات جدید ساز گار نبود.

دوم بیان کاستی ها : نقد توجه ویژه کتاب به جغرافیای طبیعی و خالی بودن از جغرافیای انسانی عربستان که تحقق نوید انتشار این موضوع در اطلس تاریخ عرب را برطرف کننده ی این این نقص دانست ایشان همچنین فصولی را برشمرد که جای داشت در کتاب مطرح شود.

سوم اشکالات جزیی به برخی تاریخ ولادت ها و وفات ها و سلطنت ها و کم اعتبار بودن برخی منابع علی رغم استفاده گسترده از منابع معتبر خصوصا منابع گسترده جغرافیایی که در نوشتارهای فارسی بی نظیر است.

آنگاه حجت الاسلام والمسلمین دکتر الویری استاد حوزه علمیه قم و سردبیر مجله تخصصی تاریخ اسلام ضمن تایید برخی اشکالات دکتر منتظر القائم عمدتا به نبودن وحدت رویه در ارائه منابع ، پاورقی ها و جداول و استفاده از برخی کلمات جدید ولی غیر مانوس با اذهان را نقص کتاب دانست.

همچنین نداشتن نمایه ها و کم بودن عنوان بندی مطالب را نیز به عنوان مطالب در خور اصلاح در چاپ بعد دانست که با ارائه نسخه رایانه ای کتاب مشکل نمایه ها حل خواهد شد.

در پایان ایشان ضمن تقدیر از تلاش مولفان اطلس، آشنایی تاریخ پژوهان حوزه با گروهی که تا این زمان به این عنوان شناخته نشده بودند را از برکات این جلسه عنوان کرد و از موسسه اطلس دعوت کرد بیشتر با خانواده بزرگ تاریخ حوزه ارتباط برقرار نماید.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین بنایی در وقت بسیار کوتاهی که تا اذان مغرب باقی مانده بود ضمن تشکر از بذل توجه اساتید و نگاه موشکافانه ایشان به کتاب از نظرات علمی و تحقیقی ایشان استقبال نموده وعده داد با بهره مندی از این دیدگاه ها چاپ بعدی این جلد با کیفیت بالاتری از نظر علمی و شکلی منتشر شود به علاوه از همکاری با این اساتید و دیگر تاریخ پژوهان در کمال یابی جلد های بعدی اثر استقبال نمود.

برخی دیگاه های اساتید محترم نیز محتاج یک پاسخ علمی دقیق یا توضیح بیشتر درباره موضوعات کتاب بود که بزودی در مقاله ای منتشر خواهد شد.

 

این جلسه ی پربار با حضور چشمگیر محققان تاریخ حوزه از ساعت 14:30 تا 17:30 به طول انجامید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی